Bezpieczny i szybki sposób na sprzedaż nieruchomości.

Wywłaszczenie – wszystko co warto wiedzieć

Inwestujemy w nieruchomości na terenie całej Polski.

skup nieruchomosci z problemami

Wywłaszczenie – wszystko co warto wiedzieć

utworzone przez | wrz 23, 2021 | Bez kategorii | 0 komentarzy

Nabywając nieruchomość i posiadając do niej pełną własność mamy niemal całkowitą pewność, że nikt nie może jej nam odebrać. Są niestety sytuacje wyjątkowe i o tym będzie ten artykuł. Warto mieć tą wiedzę i być odpowiednio przygotowanym żeby później się nie zdziwić. Wywłaszczenie to właśnie odebranie albo ograniczenie prawa własności ale też prawa użytkowania wieczystego czy każdego innego prawa do nieruchomości. Taka sytuacja możliwa jest jedynie jeżeli istnieje konieczność dokonania zmian lub budowy na cele publiczne. Właścicielowi takiej nieruchomości przysługuje zadowalające odszkodowanie.

Wywłaszczenie nieruchomości ustawa

W art. 21 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej znajdziemy informacje, że chronione jest prawo własności oraz prawo dziedziczenia ale wywłaszczenie nieruchomości dopuszczalne jest jeżeli zostaje ono użyte na cele publiczne. Ważne jest tutaj również słuszne odszkodowanie. Jak widać nawet w Konstytucji został ten temat poruszony i niezwykle istotne są prawa właściciela nieruchomości oraz sprawiedliwe wyrównanie szkód.

Podstawy i zasady wywłaszczenia nie zostały sprecyzowane w Konstytucji. Takich informacji musimy szukać w Dziale III, Rozdziale 4 i 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wywłaszczenie nieruchomości może zostać dokonane dzięki decyzji administracyjnej. Zadaniem organów administracji publicznej jest dokładne rozpatrzenie każdego przypadku oraz wyznaczenie słusznego odszkodowania. Warto dodać, że reguluje wywłaszczenie nieruchomości ustawa o gospodarce nieruchomościami ale też inne ustawy.

Wywłaszczenie pod drogę uregulowane jest w ustawie o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Dzięki tej ustawie cały proces jest szybszy i dużo prostszy oraz zawiera ona inne zasady wywłaszczenia oraz odszkodowania. Wywłaszczenie nieruchomości może dojść do skutku dzięki jednej decyzji i pozwoleniu na rozpoczęcie inwestycji drogowej.

Jakich nieruchomości dotyczy wywłaszczenie?

Wywłaszczenie nieruchomości może dotyczyć nie tylko całej nieruchomości ale również jej części. Jeżeli wywłaszczenie dotyczy tylko części to trzeba zastanowić się co z resztą. Są sytuacje, w których ze względu na planowaną inwestycje pozostała część nie będzie już spełniała swojej funkcji. W takich przypadkach można starać się o nabycie przez organ decyzyjny całej nieruchomości. Wywłaszczenie nieruchomości jest możliwe dzięki umowie podpisanej na rzecz samorządu bądź Skarbu Państwa. Wywłaszczenie pod drogę wygląda tak samo, jedynie proces może być szybszy. Wywłaszczenie dotyczy nie tylko nieruchomości własnościowych ale też tych prawnie nieuregulowanych.

Wywłaszczenie nieruchomości nieuregulowanych prawnie

Nieuregulowany stan prawny nieruchomości nie stanowi przeszkody dla wywłaszczenia. W takich sytuacjach korzysta się z informacji z katastru nieruchomości. Do takich nieruchomości należą te bez księgi wieczystej oraz niezbędnych do ustalenia właścicieli dokumentów. Jeżeli właściciel nieruchomości nie żyje a sprawa spadkowa nie została zakończona to stosuje się dokładnie te same zasady co w przypadku braku księgi wieczystej.

Wywłaszczenie nieruchomości – przebieg postępowania

Rokowania o nabycie nieruchomości to procedura, która powinna mieć miejsce jeszcze przed wszczęciem postępowania. Odpowiedni organ administracyjny może wtedy zaproponować zamienną nieruchomość. Wywłaszczenie nieruchomości może rozpocząć się na wniosek bądź z urzędu. Wywłaszczenie na wniosek może rozpocząć tylko samorząd terytorialny, natomiast wywłaszczenie z urzędu jest zawsze postępowaniem na rzecz Skarbu Państwa.

Postępowanie wywłaszczeniowe może rozpocząć się po dwóch miesiącach do zawarcia umowy. Właściciel, użytkownik wieczysty czy osoba z ograniczonym prawem rzeczowym dostaje taką informacje na piśmie. Termin liczony jest od momentu zakończenia rokowań. Jeżeli w ciągu tych dwóch miesięcy nie zgłoszą się właściciele nieruchomości to nieruchomość zostaje przekazana na rzecz Skarbu Państwa bądź jednostki samorządu terytorialnego. Prawo własności zostaje przekazane w dniu wydania ostatecznej decyzji. Decyzja musi zostać ogłoszona i jest to określone w art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Wywłaszczenie nieruchomości – odszkodowanie

Właścicielowi nieruchomości zawsze przysługuje odszkodowanie za wywłaszczenie. Odszkodowanie za  wywłaszczenie nieruchomości ustawa o gospodarce nieruchomościami reguluje. Wysokość odszkodowania ustalana jest przez starostę. Właściciel powinien otrzymać decyzję nie później niż 30 dni od wydania decyzji o pozwoleniu na inwestycję drogową. Wywłaszczenie pod drogę jest bardzo często spotykane.

Można się odwołać od decyzji o wysokości odszkodowania i należy to zrobić w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji. To jak wysokie będzie odszkodowanie zależy od rynkowej wartości nieruchomości. Jeżeli wywłaszczenie odbyło się na rzecz Skarbu Państwa to zobowiązany do zapłacenia odszkodowania jest starosta. W przypadku wywłaszczenia na rzecz samorządu terytorialnego to odszkodowanie wypłaca organ danego samorządu.

 

 

słuchawka telefon nieruchomości

Pracujemy 7 dni w tygodniu od 8.00 do 22.00

 

Tel. 534-970-488

e-mail: kontakt@transakcja24h.pl