Bezpieczny i szybki sposób na sprzedaż nieruchomości.

Stan prawny nieruchomości – co warto wiedzieć?

Inwestujemy w nieruchomości na terenie całej Polski.

skup nieruchomosci z problemami

Stan prawny nieruchomości – co warto wiedzieć?

utworzone przez | lis 23, 2021 | Blog | 0 komentarzy

Dokonywanie dowolnego rodzaju zakupu jest możliwe, jeśli transakcja przebiega z faktycznym właścicielem, który ma prawo dokonywać tego typu operacji. Dotyczy to w szczególności sprzedaży i kupna nieruchomości. W związku z tym należy uwzględnić stan prawny nieruchomości, aby mieć pewność, że nic nie stanowi blokady dla naszej chęci jej nabycia. Co zatem należy rozumieć przez to pojęcie i jak sprawdzić stan prawny działki?

Czym jest stan prawny nieruchomości?

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia tego, czym w ogóle jest stan prawny nieruchomości. Jest to stan wynikający z treści wpisów umieszczonych w księdze wieczystej, która jest prowadzona dla konkretnej nieruchomości. Co za tym idzie, uznaje się, że moment wpisania konkretnego prawa (np. własności) do księgi wieczystej uznaje się za ten, w którym faktycznie stan prawny jest zgodny z rzeczywistością. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek nieścisłości pomiędzy stanem faktycznym a treścią księgi wieczystej, za wiążące uznaje się to, co jest zawarte w księdze wieczystej. Dzięki temu mamy pewność, że nie wiedząc, jaki jest stan faktyczny a stan prawny, możemy posiłkować się tym, co zostało zawarte w księdze wieczystej, do której dostęp jest natychmiastowy i niezwykle prosty.

Jak sprawdzić stan prawny działki w księdze wieczystej?

Ustalenie stanu prawnego działki w pierwszej mierze powinno opierać się na weryfikacji księgi wieczystej. Zawarte w niej są informacje podzielone na 4 działy:

  • dział I obejmuje oznaczenie nieruchomości, a także wpisy praw dotyczących jej własności,
  • dział II zawiera wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego,
  • dział III obejmuje prawa, roszczenia i ograniczenia poświęcone ograniczonym prawom rzeczowym, wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością i podobne informacje. Nie obejmuje jednak roszczeń wynikających z hipotek,
  • dział IV jest miejscem, w którym znajdziemy wpisy poświęcone hipotekom ciążącym na działce.

Jak sprawdzić stan prawny działki? W tym celu trzeba znać numer księgi wieczystej. Warto przy tym pamiętać, że jeśli kupujemy nieruchomość, sprzedawca nie powinien ukrywać tego numeru. Jeśli jednak to robi, najprawdopodobniej ma coś do ukrycia.

Operat szacunkowy – czym jest?

Inne dokumenty określające stan prawny działki

Warto wyróżnić tu inne dokumenty, które pozwalają na określenie stanu prawnego nieruchomości. Są to:

  • Wypis z rejestru gruntów i wyrys mapy ewidencyjnej;
  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego;
  • Zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej.

Jeśli zależy nam na szybkiej sprzedaży nieruchomości lub działki, zamiast decydować się na żmudne kolekcjonowanie dokumentów, możemy udać się do skupu nieruchomości online, który zajmie się tym za nas nawet w przypadku nieuregulowanego stanu prawnego nieruchomości.

Wypis z rejestru gruntów

Starosta prowadzi dokumenty takie jak rejestr gruntów i mapa ewidencyjna. Warto zapoznać się z wypisami tych dokumentów, aby poznać dokładne dane związane z ulokowaniem działki. Informacje te powinny znaleźć się również w księdze wieczystej, ale jeśli interesuje nas jak sprawdzić stan prawny działki, właśnie tu znajdziemy dokładne wskazanie lokalizacyjne.

Kalkulator sprzedaży mieszkania – jak wyliczyć cenę nieruchomości?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

W tym dokumencie możemy znaleźć informacje o atrakcyjności okolicy interesującej nas działki. Dzięki temu będziemy wiedzieć nie tylko to, na jakie cele jest przeznaczona ta działka, ale także i to, jak mogą być wykorzystane działki przylegające do tej nieruchomości. Dzięki temu uzyskamy pewność, że np. obok nas nie zostanie postawiona fabryka.

Zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej

W przypadku nieruchomości, która stanowi część spółdzielni mieszkaniowej, przyda się przekazanie stosownego zaświadczenia, które potwierdzi brak zadłużenia wobec tejże spółdzielni. Jest to szczególnie cenne, jeśli sprzedajmy lub kupujemy nieruchomość na rynku wtórnym.

Stan faktyczny a stan prawny nieruchomości – czym się różnią?

Stan prawny nieruchomości jest sprawdzany przez księgę wieczystą. To właśnie wpisy w niej odzwierciedlają zmiany związane np. ze sprzedażą nieruchomości. Oznacza to, że stan faktyczny a stan prawny są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ drugi powinien odzwierciedlać pierwszy. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nie będzie problemów ze sprzedażą lub kupnem nieruchomości. Jednak pojawiają się sytuacje, w których jest nieuregulowany stan prawny nieruchomości. Co należy o nim wiedzieć?

Nieuregulowane stan prawny nieruchomości – kiedy możemy o nim mówić i jak go usunąć?

O sytuacji nieuregulowania sytuacji prawnej nieruchomości mówimy wtedy, gdy stan faktyczny a stan prawny nie pokrywają się ze sobą. Kiedy ma to miejsce? Zazwyczaj wskazuje się tu sytuacje spadkowe i brak ujawnienia tego faktu w księdze wieczystej. Nieuregulowany stan prawny nieruchomości wymaga korekty i usunięcia niezgodności (zazwyczaj w postępowaniu sądowym). W przeciwnej sytuacji może dojść do swego rodzaju blokady procesu sprzedaży lub rezygnacji z nabycia nieruchomości. Jeśli jednak zależy nam na szybkiej sprzedaży nieruchomości bez konieczności wcześniejszego dokonywania zmian w księgach wieczystych najlepiej, jeśli skorzystasz z usługi skupu nieruchomości z problemami i skontaktujesz się z nami!

Wyślij formularz kontaktowy: sprzedam mieszkanie, a otrzymasz wycenę w ciągu 24h.

 

słuchawka telefon nieruchomości

Pracujemy 7 dni w tygodniu od 8.00 do 22.00

 

Tel. 534-970-488

e-mail: kontakt@transakcja24h.pl