Bezpieczny i szybki sposób na sprzedaż nieruchomości.

Prawa własności – to warto wiedzieć kupując lub sprzedając mieszkanie

Inwestujemy w nieruchomości na terenie całej Polski.

skup nieruchomosci z problemami

Prawa własności – to warto wiedzieć kupując lub sprzedając mieszkanie

utworzone przez | wrz 23, 2021 | Bez kategorii | 0 komentarzy

Prawo do własności jest najbardziej pożądane na rynku nieruchomości. Posiadając pełnie praw możemy decydować o mieszkaniu w każdym aspekcie. Niestety prawa własności to bardziej szerokie zagadnienie i nie zawsze wszystko jest po naszej myśli. Kupując lub sprzedając mieszkania warto zagłębić się w ten temat aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i stresu. Prawo do własności a spółdzielcze prawo własnościowe – jaka jest różnica? Jak przebiega przeniesienie prawa własności? Jak wyglądają ograniczenia prawa własności? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniższym artykule.

Prawa własności nieruchomości

Prawo do własności zostało zdefiniowane w art.140 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku (Kodeks cywilny). Z tej Ustawy dowiadujemy się, że ”W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.”.

Co to właściwie oznacza? Właściciel nieruchomości posiadający prawo do własności może ze swojej nieruchomości w pełni korzystać stosując się przy tym do obowiązującego prawa. Normy społeczne i gospodarcze nie mogą być przy tym łamane. Oznacza to, że sposób wykorzystywania nieruchomości nie może być uciążliwy dla innych ludzi, a lokal przeznaczony na cele mieszkalne nie powinien być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Właściciel ma też prawo do pobierania korzyści finansowych w związku z posiadaniem prawa własności. Może lokal wynająć, sprzedać lub przekazać w darowiźnie.

Spółdzielcze prawo własnościowe

Spółdzielcze prawo własnościowe można określić jako ograniczenia prawa własności. Te kwestie są prawnie uregulowane i informacji należy szukać w Ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych oraz w Kodeksie cywilnym. Spółdzielcze prawo własnościowe daje możliwość korzystania z lokalu ale właścicielem nie jest osoba korzystająca tylko spółdzielnia mieszkaniowa. Księgę wieczystą dla takiego mieszkania może założyć tylko spółdzielnia mieszkaniowa i dowiadujemy się tego z art.1 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece: “Księgi wieczyste mogą być także prowadzone w celu ustalenia stanu prawnego własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego i prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielnia mieszkaniowej”.

Spółdzielcze prawo własnościowe to ograniczenia prawa własności ale osoba je posiadająca może korzystać z lokalu oraz może swoje prawo sprzedać lub przekazać. Spółdzielcze prawo własnościowe jest tej prawem dziedziczonym. Do wszystkich tych czynności nie potrzeba zgody spółdzielni mieszkaniowej. Taka zgoda jest niezbędna w przypadku zmiany przeznaczenia lokalu czyli przekształcenia z lokalu mieszkalnego na lokal użytkowy. Jest to podstawowa różnica między prawem własności a spółdzielczym prawem własnościowym. Wynika to z faktu, że osoba posiadająca spółdzielcze prawo własnościowe nie jest właścicielem budynku ani gruntów.

Założenie księgi wieczystej jest bardzo ważne w przypadku spółdzielczego prawa własnościowego. Może to zrobić tylko spółdzielnia mieszkaniowa ale warto tego dopilnować. Takie mieszkanie będzie dużo bardziej atrakcyjne na rynku nieruchomości w momencie sprzedaży. Potencjalny kupiec będzie mógł bez problemu uzyskać kredyt hipoteczny na takie mieszkanie. W przypadku mieszkań bez księgi wieczystej bank nie wyda zgody na udzielenie kredytu.

Prawa własności a spółdzielcze prawo własnościowe – różnice

Największą różnice widać przy zarządzaniu lokalem. Właściciel mieszkania posiadający prawo własności ma pełnie praw do swojej nieruchomości. W przypadku spółdzielczego prawa własnościowego właścicielem jest spółdzielnia mieszkaniowa i w wielu sytuacjach należy ubiegać się o jej zgodę. W przypadku zarządzania częściami wspólnymi tych różnic nie ma. Zarówno przy prawie własności jak i spółdzielczym prawie własnościowym, nad częściami wspólnymi czuwa spółdzielnia mieszkaniowa. Częściami wspólnymi mogą być klatki schodowe, windy, podjazdy czy ogródki.

Przeniesienie prawa własności i spółdzielczego prawa własnościowego

Niezależnie od posiadanych praw, przeniesienie prawa własności jest możliwe. Zarówno mieszkanie własnościowe jak i to ze spółdzielczym prawem własnościowym można sprzedać. Zdecydowanie łatwiej jest znaleźć chętnego nabywcę na mieszkanie własnościowe, ponieważ w momencie sprzedaży przechodzi na niego pełnia praw do nieruchomości. Ograniczenia prawa własności nie są pożądane na rynku nieruchomości. Przeniesienie prawa własności może odbyć się również w formie darowizny czy spadku i dotyczy to obu omawianych przypadków.

Spółdzielcze prawo własnościowe – przekształcenie

Możliwe jest przekształcenie spółdzielczego prawa własnościowego w pełną własność do nieruchomości. Aby to się udało konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Spółdzielnia mieszkaniowa ma pół roku na skompletowanie niezbędnej dokumentacji. Przekształcić można tylko mieszkanie posiadające księgę wieczystą. Jeżeli jej nie posiada to trzeba ją założyć i to również zrobić może tylko spółdzielnia mieszkaniowa. Niezbędne będzie też uregulowanie ewentualnego zadłużenia. Jeżeli wszystko się udało to zostaje podpisana umowa sporządzona w formie aktu notarialnego.

 

słuchawka telefon nieruchomości

Pracujemy 7 dni w tygodniu od 8.00 do 22.00

 

Tel. 534-970-488

e-mail: kontakt@transakcja24h.pl