Bezpieczny i szybki sposób na sprzedaż nieruchomości.

Na czym polega zrzeczenie się spadku i kiedy warto to zrobić?

Inwestujemy w nieruchomości na terenie całej Polski.

skup nieruchomosci z problemami

Na czym polega zrzeczenie się spadku i kiedy warto to zrobić?

utworzone przez | paź 26, 2021 | Blog | 0 komentarzy

Może Ci się wydawać, że zrzeczenie się spadku to bardzo radykalny krok, podejmowany wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Jednakże, zrzeczenie się dziedziczenia, nie zawsze ma związek z trudną sytuacją rodzinną – czasami jest to po prostu głos zdrowego rozsądku. A może już znajdujesz się na podobnej pozycji i zastanawiasz się, jak zrzec się spadku? W niniejszym artykule omówimy wszystkie aspekty tego procesu.

Na czym polega zrzeczenie się spadku?

Często dochodzi do pomyłki w kontekście zrzeczenia się dziedziczenia, a z odrzuceniem spadku. Chociaż konsekwencje obu działań są w praktyce takie same, to jednak różnica jest dość istotna. Odrzucić spadek można wyłącznie po śmierci spadkodawcy, w trakcie postępowania spadkowego. Z kolei zrzeczenie się spadku, jest czynnością, którą podejmujemy jeszcze w trakcie życia potencjalnego spadkodawcy, współpracując z nim w danym procesie.

Warto również zauważyć, że zrzeczenie się spadku obejmuje swym zasięgiem także zstępnych zrzekającego się, przeciwnie do odrzucenia, gdzie spadek i tak może przejść na zstępnych.

Musisz ponadto wiedzieć, że prawo w żadnej mierze nie precyzuje tego, kto może zrzec się spadku. Przyjmuje się zatem, że zrzeczenie się dziedziczenia jest czynnością, której poddać się może każdy, potencjalny spadkobierca. A jak wszyscy wiemy, zdarzają się sytuacje, w których po prostu warto dmuchać na zimne.

Ten temat również może Cię zainteresować: Jaki podatek od nieruchomości nabytej drogą spadku zapłacę?”.

Zrzeczenie się dziedziczenia – kiedy warto?

Zrzeczenie się dziedziczenia to bardzo indywidualna kwestia – każdy z nas może mieć swoje powody. Jednak co do zasady, przyjmuje się, że zrzeczenie się spadku powinno nastąpić wówczas, gdy jego przyjęcie po prostu by się nam nie opłacało. Przykładem takiej sytuacji, może być niebotyczna ilość długów, jakich spadkodawca nie będzie w stanie spłacić za życia. 

Zdarza się również, że zrzeczenie się dziedziczenia przez jednego ze spadkobierców, jest kwestią osobistego porozumienia się z resztą – choć warto w tym momencie podkreślić, że przystępując do tego rodzaju negocjacji, warto odwiedzić notariusza. A notariusz właśnie, jak to zwykle w takich przypadkach bywa, odegra kluczową rolę w całym procesie.

Zanim przejdziemy dalej, zwróć uwagę na fakt, że zrzeczenie się dziedziczenia ma swoje następstwa dopiero po otwarciu postępowania spadkowego. Wcześniej, umowa, o której przeczytasz niżej, nie będzie miała żadnych skutków i nie będzie oddziaływać na inne relacje prawne, łączące Cię z potencjalnym spadkodawcą.

Warto dowiedzieć się również: Chcesz wynająć mieszkanie? Zobacz, co warto wiedzieć, zanim podpiszesz umowę i oddasz klucze najemcy”.

Jak zrzec się spadku?

Zrzeczenie się spadku, regulowane jest przez Kodeks Cywilny oraz Prawo spadkowe. Obydwa dokumenty precyzują, że zrzeczenie się dziedziczenia może nastąpić wyłącznie w wyniku zawarcia umowy pomiędzy zainteresowanymi stronami, a sama umowa musi przybrać formę aktu notarialnego. W innym przypadku umowa bezapelacyjnie zostanie uznana za nieważną.

Warto jednak mieć na uwadze, że zrzeczenie się spadku w takiej formie, dotyczy jedynie dziedziczenia ustawowego. Jeżeli spadkodawca, pomimo zawartej z Tobą umowy, ujmie Cię w swoim testamencie, wówczas nadal możesz występować w postępowaniu spadkowym jako spadkobierca testamentowy.

Zrzeczenie się spadku w trakcie postępowania spadkowego.

Musisz również pamiętać o tym, że nawet gdy umowa o zrzeczenie się spadku została zawarta, możesz w każdej chwili, wraz z potencjalnym spadkodawcą, anulować jej postanowienia. W takim wypadku konieczna będzie ponowna wizyta u notariusza, oraz sporządzenie przy jego udziale kolejnej umowy, negującej ustalenia wcześniejszej.

W razie, gdyby zaistniała taka potrzeba, zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia, może nastąpić również przez pełnomocnika. Warto o tym pamiętać, jeżeli jakiekolwiek okoliczności uniemożliwiają wspólną wizytę w biurze notarialnym.

Ostatnią, choć wcale nie najmniej istotną kwestią, jest oczywiście koszt całej operacji. Ile kosztuje zrzeczenie się spadku u notariusza?

Na szczęście, koszty notarialne, gdy idzie o zrzeczenie się dziedziczenia, nie są wysokie. Zgodnie z ustawą, taksa notarialna za tę usługę, nie może przekroczyć 100 zł.

słuchawka telefon nieruchomości

Pracujemy 7 dni w tygodniu od 8.00 do 22.00

 

Tel. 534-970-488

e-mail: kontakt@transakcja24h.pl