TRANSAKCJA24H.PL

Skup mieszkań i domów w całej Polsce

Pracujemy 7 dni w tygodniu od 8.00 do 22.00

Tel. 732-976-640

BLOG

Licytacje komornicze nieruchomości – wszystko co warto wiedzieć

utworzone przez | kwiecień 12, 2021 | Bez kategorii | 0 komentarzy

Aukcje komornicze są dla wielu osób bardzo kontrowersyjne. Licytacje komornicze nieruchomości są dosyć sporą częścią pracy komornika. Komornik licytacje może przeprowadzić tylko wtedy jeżeli wszystkie procedury zostały wykonane i nastąpiły po sobie odpowiednie czynności. Jak wygląda to w praktyce? Jak uniknąć licytacji? Czy spłata komornika to dobre wyjście? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Czym są licytacje komornicze nieruchomości?

Licytacje komornicze nieruchomości to publiczna sprzeda nieruchomości dłużnika przez komornika, który prowadzi daną sprawę. W licytacji może brać udział każdy ale nabywcą może stać się również podmiot prawny. Licytację wygrywa osoba, która zaproponuje najwyższą stawkę. Licytacje komornicze nieruchomości są publiczne, a o miejscu i czasie w którym mają się one odbyć decyduje i informuje komornik. Służą mu do tego obwieszczenia komornicze.

Sprzedaż mieszkania przez komornika – kiedy może do tego dojść?

Licytacje komornicze nieruchomości są możliwe w kilku przypadkach. Komornik licytacje może przeprowadzić na przykład jeżeli właściciel nieruchomości ma długi, które przestał spłacać, a wierzyciel wniósł w sądzie sprawę i zażądał wszczęcia egzekucji na danej nieruchomości. Kolejny przypadek to licytacja nieruchomości, która została obciążona hipoteką, a nie jest spłacana wierzytelność , którą zabezpiecza ta hipoteka. Takich przypadków jest jeszcze wiele ale łączy je jedno – jeżeli z jakiegoś powodu znaleźliśmy się w takiej sytuacji to powinniśmy zrobić wszystko co tylko możliwe żeby do tego nie dopuścić. Licytacje komornicze nieruchomości są zawsze na niekorzyść właściciela, a dom czy mieszkanie zostanie sprzedane za dużo niższą kwotę niż jeżeli sami byśmy znaleźli nabywcę.

Licytacje komornicze nieruchomości – krok po kroku

Sprzedaż mieszkania przez komornika to proces. Cała procedura rozpoczyna się już w momencie zajęcia nieruchomości. Komornik wyraźnie oznacza zajętą nieruchomość. Właściciel ma prawo z nieruchomości korzystać aż do jej sprzedaży ale nie może już w tym momencie sprzedać jej samodzielnie czy przekazać komuś w darowiźnie.

Kolejnym krokiem jest wezwanie do spłaty zadłużenie. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest spłata komornika ale jak wiadomo nie zawsze jest to możliwe. Mamy na to dwa tygodnie od momentu otrzymania wezwania. Jeżeli po tym czasie nie uregulujemy zadłużenia to komornik podejmuje kolejne kroki w stronę licytacji. Warto wspomnieć, że możemy też zostać ukarani grzywną za wszelkie czynności utrudniające pracę komornika.

Kolejnym krokiem jest oczywiście wycena naszej nieruchomości. Jeżeli do tej pory nie udało nam się uregulować długu to wierzyciel składa wniosek o wycenę. Jest to zadanie komornika, który wykonuje dokładny opis oraz wyznacza szacunkową wartość naszej nieruchomości. Warto tu podkreślić, że niestety zazwyczaj są to bardzo zaniżone wyceny. Sprzedaż na wolnym rynku na pewno byłaby dla nas zdecydowanie korzystniejsza. Sprzedaż mieszkania przez komornika to dla dłużnika duża strata.

Lictyacje komornicze

Obwieszczenia komornicze to kolejny etap całego tego procesu. W obwieszczeniu znajduje się miejsce i data licytacji. Aukcje komornicze muszą być ogłoszone nie później niż dwa tygodnie przed ich odbyciem się. Licytacje komornicze nieruchomości ogłaszane są w budynkach sądów, urzędach, lokalnych gazetach czy na stronie internetowej komornika. Zainteresowani mogą oglądać nieruchomość w określonych godzinach i w dni powszednie. Obwieszczenia komornicze muszą także zawierać informacje o cenie wywoławczej, kwocie wadium oraz czy jest to pierwsza czy druga licytacja.

Kolejnym etapem są licytacje komornicze nieruchomości. Licytacja przeprowadzana jest przez komornika ale pod nadzorem sędziego. Podawana jest cena wywoławcza, która w przypadku pierwszej licytacji musi być większa nic 75% wartości ustalonej przez komornika. W drugiej licytacji jest to już 2/3 wartości nieruchomości. Wierzyciel ma prawo do przejęcia nieruchomości za cenę wywoławczą ale nie musi tego robić.

Spłata komornika – czy warto?

Zawsze najlepszym rozwiązaniem dla dłużnika jest spłata komornika. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe ale warto zrobić wszystko aby uniknąć licytacji. Aukcje komornicze wiążą się nie tylko z dużymi stratami i zaniżoną wartością nieruchomości. Najczęściej zostaniemy też obciążeni dodatkowymi kosztami komorniczymi. Warto rozważyć samodzielną sprzedaż naszego domu czy mieszkania. W takich przypadkach mamy bardzo mało czasu, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług skupu nieruchomości. Dzięki temu szybko dostaniemy gotówkę do ręki i będziemy mogli uregulować zadłużenie.

Licytacje komornicze nieruchomości – czy warto w takie nieruchomości inwestować?

Należy pamiętać, że mieszkania z takich licytacji są bardzo często mieszkaniami problematycznymi. Możemy spodziewać się mieszkań zadłużonych, z lokatorami czy w bardzo złym stanie technicznym. Dla firm zajmujących się profesjonalnie skupem nieruchomości nie jest to problem, ponieważ mają spore doświadczenie i odpowiednie zaplecze finansowe. Dla zwykłego inwestora może to być nie lada wyzwanie. Warto dokładnie zapoznać się z konkretną nieruchomością, która nas interesuje żeby nie wziąć sobie na barki niepotrzebnego problemu. Komornik licytacje przeprowadza zawsze uprzednio informując o wszystkich szczegółach w obwieszczeniu.

słuchawka telefon nieruchomości

Pracujemy 7 dni w tygodniu od 8.00 do 22.00

 

Tel. 534-970-488

e-mail: kontaktskup@gmail.com