Bezpieczny i szybki sposób na sprzedaż nieruchomości.

Leasing nieruchomości

Inwestujemy w nieruchomości na terenie całej Polski.

skup nieruchomosci z problemami

Leasing nieruchomości

utworzone przez | lis 25, 2021 | Blog | 0 komentarzy

Nie każdy z nas ma możliwości, dzięki którym mógłby uzyskać kredyt hipoteczny. Jeśli taka sytuacja dotyczy również Ciebie, to może się okazać, że leasing nieruchomości będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Czy jednak w naszym kraju, można wziąć mieszkanie w leasing? Jak w ogóle działa leasing na nieruchomość? Czym jest leasing zwrotny nieruchomości? O tym wszystkim przeczytasz w niniejszym artykule.

Leasing mieszkania – co to jest?

W naszym kraju, w przeciwieństwie do państw zachodnich, leasing nieruchomości nadal nie jest szczególnie popularnym rozwiązaniem. Z tego powodu, leasing na mieszkanie nie tylko nie jest ogólnodostępną możliwością, tak, jak na przykład leasing samochodu, ale samo wzięcie mieszkania w leasing może okazać się niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe. Dlaczego tak się dzieje? Żeby to wyjaśnić, trzeba zrozumieć, w jaki sposób leasing nieruchomości w ogóle działa.

Biorąc leasing na nieruchomość, nie musisz się szczególnie martwić swoją zdolnością kredytową. Leasingodawca zakupi wskazaną przez Ciebie nieruchomość i udostępni Ci ją, na podstawie określonej przez obie strony umowy. Będziesz wówczas zobowiązany do wpłacania określonych kwot abonamentowych, a gdy spłacisz całą sumę, nieruchomość stanie się Twoją własnością.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje leasingu – leasing operacyjny, oraz leasing finansowy. Ten pierwszy cieszy się dużo większą popularnością wśród leasingodawców, ponieważ ogranicza początkowe koszty – podatek VAT naliczany jest osobno do każdej raty, więc dodatkowo, minimalizuje ryzyko strat leasingodawcy. Inaczej jest, gdy leasing na nieruchomość weźmiemy w formie leasingu finansowego. Wówczas, cały podatek VAT, trzeba będzie zapłacić od razu, a są to niemałe pieniądze.

Z punktu widzenia leasingobiorcy, lepszym rozwiązaniem będzie wziąć mieszkanie w leasing finansowy. Taka konstrukcja umowy, zapewni leasingobiorcę, że wraz z momentem wpłacenia przezeń ostatniej raty, nieruchomość automatycznie stanie się jego własnością. W przypadku leasingu operacyjnego jest nieco inaczej – po ustaniu umowy z leasingodawcą, będziesz zobowiązany do wykupienia nieruchomości, uiszczając resztę zapłaty, w terminie określonym zapisami umowy. Zależnie od tego, jak długo trwał leasing nieruchomości, oraz jak duże raty zobowiązałeś się płacić, kwota może być różna – może się tak stać, że nie będziesz w stanie sfinalizować postanowień kontraktu.

Wówczas z pomocą, może Ci przyjść leasing zwrotny nieruchomości. To specyficzny rodzaj leasingu, który nie jest stosowany wyłącznie w powyższych warunkach. Leasing zwrotny nieruchomości, z definicji ma wspomóc bieżącą sytuację finansową przedsiębiorstwa, i może zostać zawarty niezależnie od jej aktualnej kondycji. Polega po prostu na tym, że Ty, jako właściciel nieruchomości, udzielasz leasingu firmie leasingowej, na takich samych zasadach, na jakich odbywałoby się to w drugą stronę.

Choć widać istotne podobieństwo do kredytowania nieruchomości, jak to się ma w przypadku banku, to jednak różnice są spore. Przede wszystkim, biorąc mieszkanie w leasing, nadal jest ono własnością leasingodawcy – Twoim może się stać dopiero wówczas, gdy umowa zostanie pomyślnie zrealizowana. Rodzi to pewne niebezpieczeństwa, o których jeszcze przeczytasz.

Warto jednak zwrócić uwagę, że leasing na nieruchomość, będzie ostatecznie dużo tańszy i przystępniejszy pod kątem formalnym, niż tradycyjny kredyt hipoteczny.

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości przed zakupem?

Leasing na mieszkanie – czy to się opłaca?

Leasing na nieruchomość z definicji musi się opłacać – jednak nie zawsze będzie stanowił najkorzystniejszą formę nabywania nieruchomości. Korzystają z niego głównie młode przedsiębiorstwa, które nie wykształciły jeszcze dostatecznie dużej zdolności kredytowej, by wziąć kredyt w banku. Leasing nieruchomości jest bowiem dostępny dla przedsiębiorstw, bez względu na ich historię i zdolność kredytową.

Mimo wszystko, większość leasingodawców, oferując leasing na nieruchomość, wymaga wniesienia opłaty startowej, której wysokość może być zbliżona do wkładu własnego, przy zaciąganiu kredytu hipotecznego.

Ponadto, warto zauważyć, że cała operacja stanowi dla leasingodawcy ogromne ryzyko. I nawet, mimo że nie zostaniesz zapytany o swoją zdolność, ani historię kredytową, to jednak będziesz musiał przedstawić serię dokumentów, które poświadczą, że będziesz w stanie sprostać finansowym wymaganiom umowy. Co więcej, wymagane będzie zdobycie dokumentów, które dadzą leasingodawcy pełną informację na temat stanu nieruchomości, którą zamierzasz wziąć w leasing.

Biorąc pod uwagę ten fakt, nie powinno Cię dziwić, że bardzo trudno będzie Ci wziąć mieszkanie w leasing. Na dzień dzisiejszy, leasing konsumencki w Polsce, praktycznie nie istnieje – ryzyko dla leasingodawców jest zbyt duże. Nieruchomość w leasing mogą wziąć wyłącznie przedsiębiorstwa. Tak czy inaczej, nawet one powinny uważać, podpisując umowę. Jeśli interesuje Cię leasing nieruchomości, koniecznie prześledź aktywność biznesową Twojego leasingodawcy i wnikliwie przejrzyj każdy zapis umowy. W przypadku jego bankructwa możesz nie tylko zostać bez opłacanej nieruchomości, ale również bez wpłaconych pieniędzy. Może się okazać, że nawet pomimo mniejszej opłacalności pod kątem finansowym, kupno mieszkania na kredyt, będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.

Czym jest operat szacunkowy?

Jak wziąć mieszkanie w leasing?

Jak już wyżej wykazaliśmy, mieszkanie w leasing w naszym kraju, to coś graniczącego z niemożliwością. W zasadzie nie istnieją instytucje, które świadczyłyby takie usługi.

Teoretycznie, jedyną możliwością, by uzyskać leasing na mieszkanie, jest prowadzenie działalności gospodarczej, która umożliwiałaby wzięcie w leasing takiej nieruchomości, która jednocześnie pozwoliłaby na użytkowanie jej zarówno w celach zarobkowych, jak i mieszkalnych. W praktyce jednak niewielu leasingodawców zgodzi się na coś takiego. Prawdopodobnie, pozostaje nam tylko czekać, aż zachodnie przedsiębiorstwa, zajmujące się leasingiem konsumenckim, wkroczą na nasz rynek – a może się to stać naprawdę szybko.

Chcesz sprzedać zadłużone mieszkanie, lub mieszkanie do remontu? Twoja nieruchomość jest obciążona jakimś problemem prawnym, skutecznie uniemożliwiającym jej zbycie na rynku wtórnym? Nie martw się – nasz skup nieruchomości online, z pewnością rozwiąże Twój problem! Skontaktuj się z nami przez Formularz Kontaktowy, a jeszcze dziś otrzymasz bezpłatną wycenę online! Wyślij formularz kontaktowy: sprzedam mieszkanie, a otrzymasz wycenę w ciągu 24h.

słuchawka telefon nieruchomości

Pracujemy 7 dni w tygodniu od 8.00 do 22.00

 

Tel. 534-970-488

e-mail: kontakt@transakcja24h.pl