Bezpieczny i szybki sposób na sprzedaż nieruchomości.

Kalkulator sprzedaży mieszkania. Jakie koszty sprzedaży poniesiesz?

Inwestujemy w nieruchomości na terenie całej Polski.

skup nieruchomosci z problemami

Kalkulator sprzedaży mieszkania. Jakie koszty sprzedaży poniesiesz?

utworzone przez | paź 21, 2021 | Bez kategorii | 0 komentarzy

Kalkulator sprzedaży Sprzedaż mieszkania zwykle kojarzy nam się z uzyskaniem szybkiego i dużego zarobku – słusznie, bo zdecydowanie jest to dochodowe przedsięwzięcie. Możesz jednak nie zdawać sobie z tego sprawy, ale sprzedaż nieruchomości to również koszty, na które musimy być przygotowani już na najwcześniejszych etapach tej operacji. Jak wysokie opłaty mogą na Ciebie czekać i gdzie się ukrywają? Z pomocą przyjdzie Ci kalkulator kosztów sprzedaży mieszkania, prezentowany w niniejszym artykule.

Sprzedaż mieszkania – jakie koszty?

Pierwsze wydatki, jakie możesz napotkać, pojawiają się już na etapie wystawienia ogłoszenia. Co prawda, wiele platform internetowych pozwala na wystawienie anonsu za darmo, ale jeśli chcesz, aby zostało ono wyróżnione, będziesz musiał zapłacić – podobnie jak za przedłużenie ważności ogłoszenia. Szczęśliwie, stawki nie są wysokie – rzadko przekraczają 30 zł, choć wszystko zależy od platformy. Uważamy, że warto wspomnieć o tym detalu, choć nasz kalkulator kosztów sprzedaży mieszkania nie weźmie go pod uwagę. Tym, co powinno Cię zainteresować najbardziej, są oczywiście podatki i opłaty notarialne.

Podatek od sprzedaży mieszkania – jak wysoki?

Jednym z podstawowych i najbardziej oczywistych kosztów, będzie podatek dochodowy od osób fizycznych. W przypadku sprzedaży mieszkania będziesz musiał zapłacić go na zasadach ogólnych, czyli 19% od dochodu ze sprzedaży.

Na szczęście, możesz całkowicie uniknąć tego kosztu. Podatek od sprzedaży nieruchomości należy uiścić tylko wówczas, gdy sprzedajemy mieszkanie nabyte przez nas w ciągu ostatnich 5 lat. Musisz jednak pamiętać, że okres ten liczony jest dopiero od kolejnego roku, następującego po nabyciu mieszkania.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj: Podatek od nieruchomości. Wszystko, co warto wiedzieć o podatkach.

Jak zmniejszyć koszt podatku?

Pamiętaj również o tym, że jeżeli w Twojej sytuacji powyższy przypadek nie znajduje zastosowania, to sam podatek możesz znacząco zmniejszyć. Wystarczy, że wcześniejszy koszt zakupu mieszkania, odliczysz od całości uzyskanych środków. Dodatkowo odliczyć od przychodu możesz również:

  • Wszelkie opłaty notarialne,
  • Prowizje dla pośredników,
  • Opłaty za ogłoszenia o sprzedaży,
  • Inne koszty, bezpośrednio związane z transakcją.

Ponadto, jeżeli uzyskane z transakcji środki w całości przeznaczysz na własne cele mieszkaniowe, to nie będą one w ogóle podlegały opodatkowaniu. Nie musisz jednak składać takiej deklaracji wobec całego dochodu – jeżeli zdecydujesz się przeznaczyć na ten cel wyłącznie część pieniędzy, wówczas rzeczoną część również możesz odliczyć od podatku, zupełnie tak samo, jak uwzględnione wyżej koszty.

Jakie koszty u notariusza? Kalkulator opłat notarialnych

Niejeden kalkulator nieruchomości kompletnie pomija fakt, że gdy idzie o sprzedaż mieszkania, to spora część wydatków zasili portfel notariusza. Ile będziesz musiał zapłacić?

Tak naprawdę, przepisy nie regulują tego, która ze stron transakcji jest zobowiązana do pokrycia opłat notarialnych. W większości przypadków koszt ten jest przenoszony na kupującego mieszkanie. Wszystko jednak zależy od zapisów, jakie zostały zawarte w umowie przedwstępnej – miej ten fakt na uwadze, by móc spisać ją w jak najdogodniejszy dla siebie sposób.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Sprawdź nasz artykuł: Umowa sprzedaży mieszkania.

Inne koszty poza podatkiem

Mimo wszystko warto wiedzieć, jak wysokie są stawki, a także czego dotyczą. Przede wszystkim, sprzedaż mieszkania wymagać będzie zmian w Księdze Wieczystej, właściwej dla danej nieruchomości. Nabywca, na etapie spisywania umowy przedwstępnej, może również poprosić o złożenie wpisu roszczenia. 

W zależności od rodzaju wpisu stawki mogą wahać się od 100 zł do 200 zł. W związku z dużą ilością zmiennych trudno tak naprawdę określić ostateczną wysokość pomniejszych opłat notarialnych – każdy przypadek jest mniej lub bardziej indywidualny.

Niemniej, stała opłata, bezpośrednio związana z transakcją, zależna jest od wartości nieruchomości:

  • Powyżej 60 tys. zł do 1 mln zł: 1010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tys. zł; 
  • Powyżej 1 mln zł do 2 mln zł: 4770 zł + 0,2 proc. od nadwyżki powyżej 1 mln zł; 
  • Powyżej 2 mln zł – 6770 zł + 0,25 proc. od nadwyżki powyżej 2 mln zł, lecz nie więcej, niż 10 tys. zł.

Kalkulator kosztów sprzedaży mieszkania – co jeszcze nas czeka?

W przypadku sprzedaży mieszkania niezbędnym może się okazać skorzystanie z usług profesjonalnego rzeczoznawcy, który rzetelnie wyceni wartość zbywanej nieruchomości. Na pewno nie obędzie się również bez pomniejszych opłat, uiszczanych na drodze rozwiązywania umów o media.

Jak widzisz, sprzedaż mieszkania, choć dochodowa, wcale nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli obawiasz się, że nie podołasz wyzwaniu samodzielnie, skorzystaj z usług naszego doświadczonego biura szybkiego skupu nieruchomości online.  Wypełnij formularz: Chcę sprzedać mieszkanie i otrzymaj darmową wycenę mieszkania online.

słuchawka telefon nieruchomości

Pracujemy 7 dni w tygodniu od 8.00 do 22.00

 

Tel. 534-970-488

e-mail: kontakt@transakcja24h.pl