Bezpieczny i szybki sposób na sprzedaż nieruchomości.

Jak przepisać mieszkanie? Zobacz krok po kroku

Inwestujemy w nieruchomości na terenie całej Polski.

skup nieruchomosci z problemami

Jak przepisać mieszkanie? Zobacz krok po kroku

utworzone przez | lis 10, 2021 | Blog | 0 komentarzy

Przyjęło się zakładać, że najbliższym przekazujemy środki finansowe. Jednak nieraz się zdarza, że przewidujemy, iż przyda im się określone mieszkanie. W takiej sytuacji niekoniecznie chcemy zdecydować się na przekazanie go w spadku, a pragniemy dokonać darowizny lub innego przepisania mieszkania na najbliższą osobę. W takim przypadku możemy praktycznie dowolnie rozporządzać swoim majątkiem, co jest doskonałym pomysłem, jeśli wiemy, że mieszkanie przyda się np. naszemu dziecku, a obecnie rosnące ceny nieruchomości uniemożliwiają mu zakup własnego. Jak krok po kroku przejść całą procedurę?

Skup nieruchomości Warszawa

Jak przepisać mieszkanie? Jakie mamy opcje?

Należy zacząć od tego, jaką formę może przyjąć przepisanie mieszkania. Wyróżnia się trzy formy dokonania tego działania:

 • Darowizna mieszkania – niezwykle popularna forma. Stosuje się ją, jeśli darczyńca nie korzysta z danej nieruchomości, choć nie jest to konieczne.
 • Umowa o dożywocie – osoba otrzymująca nieruchomość jest zobowiązana do utrzymania darczyńcy aż do jego śmierci. Darczyńca, czyli tzw. dożywotnik ma prawo zamieszkiwać w mieszkaniu i otrzymywać stosowną opiekę.
 • Testament – przepisanie mieszkania w tej formie dotyczy przekazania nieruchomości po otwarciu testamentu, a co za tym idzie, po śmierci spadkodawcy.

Zazwyczaj obieraną formą jest darowizna mieszkania. Formalności związane z tym rozwiązaniem opierają się na podjęciu pewnych konkretnych kroków.

Darowizna mieszkania krok po kroku

Obecnie  można zauważyć, że jedną z najpowszechniej występujących działań jest przepisanie mieszkania. Krok po kroku można prześledzić, jak wygląda cały proces darowizny, który wbrew pozorom nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Choć teoretycznie można stwierdzić, że przepisanie mieszkania jest swego rodzaju prezentem, jest to jednak działanie, które musi przybrać odpowiednią formę.

Oszacowanie wartości nieruchomości

W zależności od tego, komu przekazujemy mieszkanie, będą nas obowiązywać różne stawki podatkowe. Opłaty oraz podatek są zależne m.in. od aktualnej wartości rynkowej przepisywanego mieszkania. Nie powinno się zaniżać jej wartości, gdyż może to skomplikować w przyszłości sytuację obdarowanego. Najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie się do rzeczoznawcy majątkowego. Choć oznaczać to będzie poniesienie dodatkowych kosztów, faktycznie pozwoli to nam na nadanie całej darowiźnie wyraźnej transparentności.

Przygotowanie niezbędnych dokumentów

Z oczywistych względów procedura wymaga przedstawienia odpowiednich dokumentów. Wśród nich znajdują się:

 • Podstawy nabycia nieruchomości:
  • Wypis aktu notarialnego bądź;
  • Wypis aktu dziedziczenia.
 • Odpis z księgi wieczystej.

Kwestie podatkowe

Co do zasady każda darowizna jest związana z koniecznością zapłacenia odpowiedniego podatku. Są sytuacje, w których możemy być zwolnieni z tej konieczności, ale w każdym przypadku trzeba poinformować o tym, że wykonaliśmy przepisanie mieszkania. Zgłoszenie tego faktu i dostarczenie dokumentów może pozwolić nam na uniknięcie zapłaty podatku, jeśli darowizna mieszkania dotyczy najbliższych członków rodziny.

Przepisanie mieszkania na najbliższych a podatek

W jakiej sytuacji możemy mówić o zwolnieniu z podatku za darowiznę? Wysokość podatku jest zależna od grupy podatkowej osoby, której przekazujemy określoną nieruchomość. Im wyższa grupa, tym mniejsze pokrewieństwo i większy podatek do zapłaty. Wyróżnia się jednak tzw. grupę zerową, w której nie musimy opłacać podatku. W grupie tej znajdują się:

 • Małżonek/małżonka,
 • Zstępni (dzieci, wnuki),
 • Wstępni (rodzice, dziadkowie),
 • Rodzeństwo,
 • Pasierb,
 • Macocha/ojczym.

Warto pamiętać, że jeśli chcemy przepisać mieszkanie, które druga osoba i tak by sprzedała, lepiej jest od razu je sprzedać, aby uniknąć dodatkowych opłat. Wtedy wystarczy dokonać darowizny gotówki. Procedurę szybkiej sprzedaży gwarantuje biuro skupu nieruchomości.

Przepisać mieszkanie? Co się bardziej opłaca – testament czy darowizna?

Jeśli zależy nam na natychmiastowym przepisania mieszkania np. dziecku, najlepszym rozwiązaniem będzie darowizna. Jeśli jednak nie jest to sprawa nagląca, a wolimy zaoszczędzić, koszty notarialne będą mniejsze w przypadku testamentu. Tego typu akt kosztuje maksymalnie 100 zł, a nic nie stoi na przeszkodzie, aby powołanie do dziedziczenia majątku odbyło się w zwykłej formie pisemnej, która nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Jednocześnie osoby pominięte w testamencie mogą wystąpić o zachowek. Ten jednak nie przysługuje wtedy, gdy doszło do przepisania mieszkania tytułem darowizny na co najmniej 10 lat przed śmiercią spadkodawcy.

Darowizna mieszkania czy sprzedaż i przekazanie gotówki?

Musimy mieć świadomość tego, że jeśli dokonamy przepisania mieszkania, obdarowany nie może sprzedać mieszkania w ciągu 5 lat od zakończenia roku, w którym je otrzymał, jeśli nie chce zapłacić z tego tytułu podatku dochodowego. Istnieje jednak możliwość sprzedaży mieszkania i zwolnienia z tego podatku, jeśli zamiast przepisanego mieszkania obdarowany zechce zrealizować własne cele mieszkaniowe. W takiej sytuacji trzeba złożyć w urzędzie odpowiednią deklarację. Jeśli jednak wiemy, że osoba, której chcemy przepisać mieszkanie, będzie chciała je sprzedać i niekoniecznie chce kupować inne, lepiej jest samodzielnie je zbyć i przekazać darowiznę w postaci gotówki. W tym celu najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się z biurem skupu nieruchomości online, które sprawnie przeprowadzi całą procedurę.

słuchawka telefon nieruchomości

Pracujemy 7 dni w tygodniu od 8.00 do 22.00

 

Tel. 534-970-488

e-mail: kontakt@transakcja24h.pl