Bezpieczny i szybki sposób na sprzedaż nieruchomości.

Jak dobrze kupić mieszkanie? Poradnik krok po kroku

Inwestujemy w nieruchomości na terenie całej Polski.

skup nieruchomosci z problemami

Jak dobrze kupić mieszkanie? Poradnik krok po kroku

utworzone przez | paź 28, 2021 | Blog | 0 komentarzy

Trafiając tutaj, na pewno rozważasz zakup nieruchomości. Przez Twój umysł przepływają setki pytań, które można by skondensować w jedno: „jak dobrze kupić mieszkanie?” Wpływa na to wiele czynników, a kluczowymi z nich na pewno są Twoje osobiste preferencje. Bez względu jednak na to, czy rozważasz zakup mieszkania z rynku wtórnego, czy też zakup mieszkania od dewelopera, zapewne czujesz się nieco zagubiony w natłoku formalności, jakie należy załatwić. Nie martw się na zapas! Przeczytaj ten artykuł i zobacz, krok po kroku, jak dobrze kupić mieszkanie!

Jak dobrze kupić mieszkanie – podstawy

Aby należycie przygotować się do nabycia nieruchomości, musisz planować tę inwestycję z myślą o tych wszystkich miesiącach, jakie przyjdzie Ci spędzić w nowym mieszkaniu. Rozważ, zależnie od osobistej sytuacji, co jest Ci tak naprawdę potrzebne teraz, oraz czego możesz się spodziewać w nadciągających latach.

W zależności od odpowiedzi zrozumiesz, jaki metraż jest dla Ciebie najkorzystniejszy, jaka ilość pomieszczeń i jakie ich rozmieszczenie, jak również które cechy okolicy stanowią największy plus. Zwróć uwagę na bliskość szkół, aptek, sklepów, czy węzłów komunikacyjnych. A może również parków i lasów? Wszystko zależy od Ciebie!

Później, musisz odpowiedzieć sobie na inne pytanie – rynek pierwotny, czy wtórny? Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, choć tak naprawdę, różnice są minimalne. Zakup mieszkania z rynku wtórnego może być szybszy, a także daje Ci spore pole do negocjowania ceny. Zakup mieszkania od dewelopera natomiast, może Ci ułatwić wiele formalności, a sama nieruchomość zapewne będzie w lepszym stanie technicznym, choć najczęściej będziesz musiał na nią czekać kilka miesięcy.

Zobacz, co to są prawa własności i na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Prawa własności – to warto wiedzieć kupując lub sprzedając mieszkanie

Koszty zakupu mieszkania – niezbędne formalności

Nabywając nieruchomość, zapewne nie interesują Cię wyłącznie koszty kupna mieszkania. Są one dość oczywiste – wynikają ze stanu technicznego nieruchomości, jej metrażu czy lokalizacji, w jakiej się znajduje. Niemniej, koszty notarialne przy zakupie mieszkania, a także, co za nimi idzie, szereg formalności, o które należy zadbać, nie są wcale mniej istotne.

Na szczęście dla Ciebie, zdecydowana większość obowiązków formalnych, leży po stronie sprzedającego. W pierwszej kolejności poproś go o to, by przedstawił Ci dwa, podstawowe dokumenty.

Pierwszy z nich, to odpis z księgi wieczystej, właściwej dla nabywanej nieruchomości. Dzięki temu dokumentowi nie będziesz mieć wątpliwości co do stanu prawnego kupowanego mieszkania.

Idąc dalej, jeżeli decydujesz się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, poproś również o zaświadczenie o braku zadłużenia nieruchomości wobec spółdzielni, czy wspólnoty. W tym miejscu warto wspomnieć, że przed sfinalizowaniem transakcji, musisz bezwzględnie upewnić się co do formy własności mieszkania. Odpowiednie informacje znajdziesz w księdze wieczystej.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj: „Prawa własności”

Jeżeli nie masz pewności co do faktycznej wartości zbywanej nieruchomości, poproś o dokument, wystawiony przez rzeczoznawcę. Jeśli właściciel mieszkania nie poczynił w tym kierunku żadnych kroków, możesz samodzielnie (choć za jego zgodą) zająć się wyceną. Koszt usługi profesjonalnego rzeczoznawcy, w zależności od rodzaju nieruchomości, może wahać się między 300 zł, a 1000 zł.

Wkład własny, a kredyt hipoteczny – zobacz, o co chodzi?

Wkład własny, a kredyt hipoteczny

Koszty notarialne i umowa przedwstępna kupna mieszkania

Upewniwszy się zatem, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, możesz przystąpić do podpisania umowy przedwstępnej. Umowa przedwstępna kupna mieszkania to dokument, który podczas transakcji, zabezpiecza interesy obu stron. Ty, jako kupujący, masz pewność, że nikt nie kupi rzeczonego mieszkania przed Tobą, a sprzedający zyskuje gwarancję, że nie rozmyślisz się w trakcie załatwiania formalności. Wszystko za sprawą zadatku (lub zaliczki), jaki przyjdzie Ci uiścić.

Warto jednak wiedzieć, że umowa przedwstępna kupna mieszkania może, a nawet powinna, zawierać informację o dodatkowym zabezpieczeniu, w postaci wpisu roszczenia do księgi wieczystej. Nie jest on obowiązkowy, ale dopiero on da Ci absolutną pewność, że mieszkanie zostanie sprzedane właśnie Tobie.

Ponadto, jeżeli planujesz kupno mieszkania na kredyt, pamiętaj, że w umowie przedwstępnej możesz uzależnić finalizację transakcji, od pozytywnej decyzji banku. W ten sposób uchronisz się przed niepotrzebnymi kosztami, w razie, gdyby bank odmówił udzielenia Ci kredytu.

Umowę przedwstępną należy potwierdzić notarialnie. Notariusz jest niezbędny również przy dokonywaniu wszelkich wpisów do księgi wieczystej, jak i przy finalizacji samej transakcji. Każda czynność, jaką wykona, wiązać się będzie z koniecznością uiszczenia opłaty notarialnej – zależnie od rodzaju wpisu, koszt będzie wahał się między 100 zł, a 200 zł.

Jednak największe koszty notarialne przy zakupie mieszkania, ponosi się na koniec całej operacji. Opłata ta zależna jest od wartości nieruchomości.

  • Powyżej 60 tys. zł do 1 mln zł: 1010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tys. zł; 
  • Powyżej 1 mln zł do 2 mln zł: 4770 zł + 0,2 proc. od nadwyżki powyżej 1 mln zł; 
  • Powyżej 2 mln zł – 6770 zł + 0,25 proc. od nadwyżki powyżej 2 mln zł, lecz nie więcej, niż 10 tys. zł.
słuchawka telefon nieruchomości

Pracujemy 7 dni w tygodniu od 8.00 do 22.00

 

Tel. 534-970-488

e-mail: kontakt@transakcja24h.pl