Bezpieczny i szybki sposób na sprzedaż nieruchomości.

Dział III Księgi Wieczystej, czyli roszczenia – wszystko co warto wiedzieć

Inwestujemy w nieruchomości na terenie całej Polski.

skup nieruchomosci z problemami

Dział III Księgi Wieczystej, czyli roszczenia – wszystko co warto wiedzieć

utworzone przez | kwi 2, 2021 | Bez kategorii | 0 komentarzy

Dział III Księgi Wieczystej, czyli roszczenia i ograniczenia, to dział w którym znajdziemy wpisy dotyczące roszczeń umowy przedwstępnej, służebności, informacji o zarządcy nieruchomości wspólnej i wiele więcej. Najczęściej wpisy w tym dziale to wpisy dotyczące właśnie służebności osobistej, służebności gruntowej, służebności przesyłu, roszczenia z tytułu zawarcia umowy przedwstępnej, ograniczenia korzystania z nieruchomości, ostrzeżenia przed wszczęciem egzekucji komorniczej. Jak wygląda wpis roszczenia do księgi wieczystej? Czy możliwe jest wykreślenie roszczenia o zawarcie umowy przyrzeczonej? Kiedy możliwe jest roszczenie o przeniesienie własności? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Wpis roszczenia do księgi wieczystej – co nam daje?

Sytuacji, w których wpis roszczenia do księgi wieczystej będzie konieczne jest wiele. Jest to bardzo ważne zabezpieczenie dla nabywcy nieruchomości. W momencie podpisywania umowy deweloperskiej ujawnione zostaje roszczenie. Zobowiązuje ono dewelopera do wybudowania budynku i wydzielenia lokali mieszkalnych, a następnie przeniesienie praw własności na nabywców, czyli nowych właścicieli. Wpis roszczenia do księgi wieczystej pozwala uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i jest gwarancją dotrzymania warunków zawartych w umowie.

Dział III Księgi Wieczystej, czyli roszczenia – rozporządzanie nieruchomością

Mimo ujawnienia roszczenia, które dotyczy przeniesienia prawa własności, właściciel nieruchomości dalej ma prawo do rozporządzania tą nieruchomością. Ma również prawo przenieść własność na inną osobę, ale nieruchomość zostaje przekazana ze wszystkimi ograniczeniami jakie wynikają z roszczenia. Co to oznacza w praktyce? Nawet jeżeli w księdze wieczystej ujawnione zostają roszczenia to właściciel wciąż ma prawo do sprzedaży czy przekazania w darowiźnie takiej nieruchomości.

Wpis roszczenia do księgi wieczystej – jak to zrobić?

Dział III Księgi Wieczystej, czyli roszczenia, daje nam możliwość dokonania wpisu. Należy jednak spełnić pewne warunki. Przede wszystkim właściciel musi złożyć odpowiedni wniosek do sądu rejonowego. W przypadku umowy o przywłaszczenie nieruchomości na zabezpieczenie wniosek jest zawarty w samym akcie notarialnym. Wniosek może też złożyć osoba, która chce aby na jej rzecz został dokonany wpis roszczenia. Wtedy konieczna jest zgoda właściciela potwierdzona przez notariusza. Wzór wniosku można dostać w sądzie lub na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Konieczne jest też wniesienie opłaty sądowej w wysokości 150 zł. Taki wniosek może dotyczyć wpisu roszczenie o przeniesienie własności. Przy jakichkolwiek problemach z wnioskiem, można udać się o porady do firmy specjalizującej się z skupie nieruchomości.

Dział III Księgi Wieczystej

Roszczenie w księdze wieczystej umowa przedwstępna

Podpisanie umowy przedwstępnej jest bardzo przydatne w wielu przypadkach. Dział III Księgi Wieczystej, czyli roszczenia, powinien w takiej sytuacji zawierać przyrzeczenie sprzedaży lokalu określonemu nabywcy. Jest to roszczenie o przeniesienie własności. Sprzedający jest zobowiązany do przeniesienia prawa własności w określonym terminie. Roszczenie o przeniesienie własności musi zostać sporządzone i potwierdzone przez notariusza. W innym wypadku jest nie ważne. Roszczenie w księdze wieczystej umowa przedwstępna jest zabezpieczeniem dla nabywcy nieruchomości.

Roszczenie w księdze wieczystej umowa przedwstępna – skutki prawne

Najważniejszym z perspektywy nabywcy skutkiem prawnym jest możliwość ubiegania się o odszkodowanie w razie nie wywiązania się przez sprzedającego z zapisów tej umowy. Dział III Księgi Wieczystej, czyli roszczenia, bardzo często dotyczy umowy przedwstępnej. W takiej sytuacji jest to skuteczne zniechęcenie innych potencjalnych nabywców. Taki wpis jest dla nich bardzo niekorzystny. Mało kto zdecyduje się na zakup nieruchomości wiedząc, że już wcześniej została zawarta umowa przedwstępna z innym zainteresowanym kupcem.

Wykreślenie roszczenia o zawarcie umowy przyrzeczonej

Dział III Księgi Wieczystej, czyli roszczenia, przewiduje też możliwość wykreślenia roszczenia. Wykreślenie roszczenia o zawarcie umowy przyrzeczonej jest możliwe. Aby to się stało musi minąć rok od wpisu roszczenia do księgi wieczystej. Jeżeli w tym czasie nie dojdzie do sprzedaży to właściciel nieruchomości ma prawo żądać wykreślenia takiego wpisu. Reguluje to kodeks cywilny oraz ustawa o księgach wieczystych i hipotekach.

Umowa przedwstępna – kiedy jest podpisywana?

Najczęściej do podpisania umowy przedwstępnej dochodzi jeżeli nabywca nie ufa sprzedającemu i obawia się, że nieruchomość może zostać sprzedana komuś innemu. Czasem nie ma możliwości podpisania umowy sprzedaży natychmiast. Dzieje się tak jeżeli nabywca czeka na decyzję w sprawie kredytu hipotecznego albo musi sprzedać inna nieruchomość żeby uzyskać pieniądze na zakup nowej. Aby umowa przedwstępna była skuteczna powinna zostać podpisana w obecności notariusza i mieć formę aktu notarialnego. Ewentualne roszczenia muszą być ujęte w Dziele III księgi wieczystej. Jest to najlepsze zabezpieczenie dla kupującego.

słuchawka telefon nieruchomości

Pracujemy 7 dni w tygodniu od 8.00 do 22.00

 

Tel. 534-970-488

e-mail: kontakt@transakcja24h.pl